پاسداران، بوستان هشتم
09358530203
پاسداران بوستان هشتم

افسردگی مردان نابارور

افسردگی مردان نابارور

مردان نابارور که تصور می کنند توانایی مردانگی خود را از دست داده اند و دیگر قادر نیستند برای همسرشان مرد ایده آلی باشند دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند که این موضوع به نوعی و با مرور زمان سبب بیماری افسردگی می گردد.

همچنین ناباروری می تواند جزیی از اتفاقات ناگوار زندگی باشد و پذیرش آن تا حدودی دشوار و سخت می باشد. طوری که بسیاری از محققان پیامدهای روانشناختی ناباروری را به واکنش های سوگ عمومی تشبیه کرده اند که این مورد می تواند سبب ایجاد افسردگی در مردان نابارور گردد.

بچه دار نشدن و ناباروری سبب می گردد که احتمالا برخی آرزوهای مردان یعنی داشتن خانواده ی بزرگتر و پدر شدن ناکام بماند و این مورد سبب می گردد که مردان حس دلسردی نسبت به همسرشان و زندگی داشته باشند و از آن ها فاصله بگیرند که به مرور دچار گوشه گیری و انزوا و افسردگی می گردند.

مردان نابارور با توجه به مشکل شان تلاش می کنند که کمتر با آشنایان و دوستان خود ارتباط داشته باشند. چون از اینکه بخواهند در مورد مشکلشان با دیگران صحبت کنند و یا برای کسی توضیح دهند و همینطور در ذهن خود تصور کنند که مورد قضاوت و  ترحم اطرافیان قرار بگیرند آنها را اذیت می کند و با گذشت زمان آن ها ترجیح می دهند که حدالامکان تنها بمانند و در این مدت زمان یک سری عوامل استرس و عصبی را هم تجربه می کنند که احتمالا منجر به افسردگی در آن ها می گردد.

ناباروری می‌تواند تاثیرات روانی عمیقی بر افراد داشته باشد، و مردان نابارور نیز از این قاعده مستثنی نیستند. افسردگی یکی از مشکلات روانی شایع در میان مردان نابارور است. در زیر به برخی از دلایل، علائم و راه‌های مقابله با افسردگی در مردان نابارور پرداخته شده است:

دلایل افسردگی در مردان نابارور

 1. احساس ناتوانی و ناکامی: ناباروری می‌تواند منجر به احساس ناکامی و ناتوانی در مردان شود، به ویژه اگر بخشی از هویت و نقش‌های اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.
 2. فشارهای اجتماعی و فرهنگی: در بسیاری از جوامع، مردان به عنوان نان‌آور خانواده و مسئول تأمین نسل بعدی تلقی می‌شوند. ناتوانی در انجام این نقش‌ها می‌تواند منجر به احساس شرم و استرس شود.
 3. اختلال در روابط زناشویی: ناباروری می‌تواند تنش‌ها و فشارهای زیادی بر روابط زناشویی ایجاد کند، که این موضوع می‌تواند افسردگی را تشدید کند.
 4. اضطراب مالی: هزینه‌های درمان ناباروری می‌تواند فشار مالی زیادی بر خانواده‌ها وارد کند، که این موضوع می‌تواند به اضطراب و افسردگی منجر شود.

علائم افسردگی در مردان نابارور

 1. احساس غمگینی مداوم: حس ناراحتی و ناامیدی که به مدت طولانی ادامه دارد.
 2. از دست دادن علاقه به فعالیت‌های روزمره: کاهش علاقه و لذت از فعالیت‌هایی که قبلاً لذت‌بخش بودند.
 3. تغییرات در خواب و اشتها: بی‌خوابی یا خواب بیش از حد، کاهش یا افزایش اشتها.
 4. احساس خستگی و بی‌انرژی بودن: خستگی مداوم و کمبود انرژی.
 5. اختلال در تمرکز: مشکلات در تمرکز و تصمیم‌گیری.
 6. افکار خودکشی: در موارد شدید، ممکن است افکار مرتبط با خودکشی بروز کنند.

راه‌های مقابله با افسردگی در مردان نابارور

 1. مشاوره و درمان روان‌شناختی: مراجعه به یک روان‌شناس یا مشاور متخصص در مسائل ناباروری می‌تواند به مردان کمک کند تا با احساسات خود مواجه شوند و راه‌های مقابله با آنها را بیاموزند.
 2. حمایت اجتماعی: دریافت حمایت از خانواده، دوستان و گروه‌های پشتیبانی می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش احساس تنهایی و افسردگی داشته باشد.
 3. مراجعه به پزشک: در موارد شدید، ممکن است نیاز به داروهای ضد افسردگی باشد. مشاوره با یک پزشک می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد.
 4. فعالیت‌های جسمانی: ورزش منظم می‌تواند به کاهش استرس و بهبود روحیه کمک کند.
 5. مدیریت استرس: تکنیک‌های مدیریت استرس مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق می‌توانند به کاهش اضطراب و افسردگی کمک کنند.
 6. ارتقاء آگاهی و دانش: آگاهی از دلایل و درمان‌های ناباروری می‌تواند به کاهش اضطراب و بهبود احساس کنترل بر وضعیت کمک کند.

تاثیرات درمان ناباروری بر سلامت روان

 • مشاوره پیش از درمان: مشاوره قبل از شروع درمان‌های ناباروری می‌تواند به آمادگی روانی مردان کمک کند.
 • حمایت‌های روان‌شناختی حین درمان: ارائه خدمات روان‌شناختی در طول درمان‌های ناباروری می‌تواند به کاهش استرس و بهبود سلامت روانی کمک کند.

ناباروری یک مسئله پیچیده و چالش‌برانگیز است که می‌تواند تاثیرات روانی عمیقی بر مردان داشته باشد. شناخت علائم افسردگی و اقدام به موقع برای دریافت کمک‌های روان‌شناختی و پزشکی می‌تواند به مردان کمک کند تا با این مشکل بهتر مقابله کنند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. حمایت خانواده و دوستان نیز در این مسیر بسیار حائز اهمیت است.

مرکز مشاوره حس تحول با سال ها تجربه در زمینه درمان انواع اختلالات روانی و سکس تراپی های موفق با کمک سکس تراپیست حرفه ای می تواند به شما در درمان مشکلات زناشویی و درمان افسردگی ناشی از ناباروری کمک کند. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت مشاوره روانشناسی با ما در تماس باشید.

زود انزالی و افسردگی مردان نابارور

زود انزالی یک اختلال جنسی می باشد که عوامل روانی هم در آن دخیل می باشد. در زود انزالی شخص دچار تحریک پذیری بالایی می گردد و قادر به حفظ و نگهداری خود برای یک مدت معینی نمی گردد که چنانچه این اختلال مدت زیادی زمان ببرد و شدت پیدا کند سبب بی میلی جنسی می شود که این مسئله در ناباروری دخیل می گردد. همینطور زود انزالی در مردان سبب می گردد که شریک جنسی دچار سرد مزاجی گردد. که در آخر باعث افسردگی فرد شده و مشکلات دیگری را به دنبال خواهد داشت.

تغییرات هورمونی و افسردگی در ناباروری مردان

تغییرات هورمونی یکی از مسائل اصلی می باشد که چنانچه در بدن ما اتفاق بیفتد سبب به وجود آمدن یک سری مشکلات می گردد. یکی از این تغییرات پرکاری و کم کاری تیروئید می باشد. پرکاری و کم کاری تیروئید هر دو از عواملی است که در ناباروری نقش دارند. همینطور افزایش و کاهش تیروئید سبب تغییرات خلق و خو می شود که افسردگی از جمله پیامدهایی می باشد که در اثر تغییرات هورمونی تیروئید به وجود می آید.

همینطور هورمون تستوسترون در مردان مسئول حفظ فعالیت جنسی می باشد و همینطور در تنظیم خلق و خو نقش دارد که کاهش سطح این هورمون میتواند سبب این بیماری گردد. تستوسترون اصلی ترین هورمون در ظرفیت جنسی مردان می باشد و همینطور هورمونهای LH و FSH در تولید مثل نقش دارند که کاهش این هورمون ها سبب اختلال در عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز و استرس شدید می شود که این مسئله باروری را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین باعث افسردگی می گردد.

افسردگی در مردان نابارور

ناباروری در مردان برابر می باشد با تحمل حجم عظیمی از اضطراب، احساسات منفی، آسیب روانی و عوامل روان شناختی دیگر. افسردگی مانند عوامل روانشناختی می باشد که در پس یک حادثه و یا مسئله ای برای افراد پیش می آید. و هر کسی امکان دارد که نوعی از آن را در زندگی خود تجربه کند. همینطور احساس افسردگی امکان دارد به سراغ مردانی که ناباروری را تجربه می کنند هم برود. افسردگی در مردانی که قدرت باروری را ندارند باعث ناتوانی جنسی روانی در آن ها می گردد.

همینطور رضایت جنسی به طور عمده تحت تاثیر پیامدهای ناباروری مانند افسردگی، کاهش عزت نفس و نگرانی قرار می گیرد. مسئله افسردگی در مردان امکان دارد علت های گوناگونی داشته باشد. تغییرات هورمونی و عوامل محیطی از جمله دلایلی می باشد که می تواند افسردگی در مردان را ایجاد نماید.افسردگی در مردان نابارور ممکن است در وهله ی اول به طور خفیف بروز نماید؛ یعنی هم بر زندگی شخصی و اجتماعی فرد آسیب می رسد و هم اینکه ممکن است که درمان دارویی آنها با مشکل صورت گیرد.

افسردگی درمردان نابارور

افسردگی بر زندگی مردان نابارور چه تاثیری دارد؟

افسردگی از جمله بیماری های روانشناختی می باشد که می تواند اثرات منفی بر زندگی افراد مبتلا بگذارد. افسردگی هنگامی به سراغ مردان نابارور می رود که آن ها بعد از آنکه از مشکل و  بیماری خود مطلع شدند دچار بحران روحی می گردند و احتمالا تجربه ی منفی روانی را داشته باشند و در پی آن مشکلات دیگری هم به وجود می آید. مردان ناباروری که افسردگی به سراغ آنها می آید امکان دارد،اختلالات خواب، تغذیه، خستگی مداوم، اضطراب و بی قراری را هم تجربه کنند که این عوامل هم می تواند مردان را در نقش اجتماعی، همسری و شغلی دچار مشکل کند.

همینطور افسردگی سبب بی میلی جنسی در مردان می گردد که این مسئله می تواند در بروز ناباروری دخیل باشد. طبق تحقیقاتی که اخیرا روی زوج های نابارور آمریکا انجام شده نشان داد که افسردگی شانس باروری مردان را کم می کند. همینطور مردانی که افسردگی حاد دارند قدرت باروری شان کم شده و کمتر ممکن است که بتواند همسران خود را بارور سازند.

نتیجه گیری

همان طور که بیان شد در تحقیقات زیاد آمده است عوامل روانشناختی زیادی می تواند در مسئله ناباروری دخیل باشد و بارور بودن را تحت تاثیر قرار دهد. افسردگی از جمله مشکلاتی می باشد که در پی عوامل زیاد و بحران ها و مشکلات به وجود می آید که می تواند اختلالاتی در روند زندگی افراد ایجاد کند. ناباروری از جمله مشکلاتی می باشد که در پی آن می توان آثار متعددی از عوامل روانشناختی را دید و افسردگی اصلی ترین بیماری می باشد که افراد نابارور آن را تجربه می کنند و اثرات منفی آن را در زندگی خود می بینند.

ولی کسانی که افسردگی به سراغ آنها می آید بایستی سعی در درمان آن داشته باشند و به آن بی توجهی نکنند و در کنار درمان دارویی که انجام می دهند روان درمانی را هم شروع کنند. همینطور با توجه کردن بر جنبه ی مثبت زندگی و تاکید بر مهارت ها و سبک های زندگی میتوانند هم بر عوامل روانشناختی خود غلبه کنند و هم با مشکل فیزیولوژیکی و جسمی خود کنار بیایند و آن را بپذیرند و تلاش شان بر آن باشد که زندگی پیشین خود را ادامه دهند.

مقالات مرتبط