پاسداران، بوستان هشتم
021-22797689
پاسداران بوستان هشتم
جستجو

افسردگی مردان نابارور

افسردگی مردان نابارور
مردان نابارور که تصور می کنند توانایی مردانگی خود را از دست داده اند و دیگر قادر نیستند برای همسرشان مرد ایده آلی باشند دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند که این موضوع به نوعی و با مرور زمان سبب بیماری افسردگی می گردد.

همچنین ناباروری می تواند جزیی از اتفاقات ناگوار زندگی باشد و پذیرش آن تا حدودی دشوار و سخت می باشد. طوری که بسیاری از محققان پیامدهای روانشناختی ناباروری را به واکنش های سوگ عمومی تشبیه کرده اند که این مورد می تواند سبب ایجاد افسردگی در مردان نابارور گردد.

بچه دار نشدن و ناباروری سبب می گردد که احتمالا برخی آرزوهای مردان یعنی داشتن خانواده ی بزرگتر و پدر شدن ناکام بماند و این مورد سبب می گردد که مردان حس دلسردی نسبت به همسرشان و زندگی داشته باشند و از آن ها فاصله بگیرند که به مرور دچار گوشه گیری و انزوا و افسردگی می گردند.

مردان نابارور با توجه به مشکل شان تلاش می کنند که کمتر با آشنایان و دوستان خود ارتباط داشته باشند. چون از اینکه بخواهند در مورد مشکلشان با دیگران صحبت کنند و یا برای کسی توضیح دهند و همینطور در ذهن خود تصور کنند که مورد قضاوت و  ترحم اطرافیان قرار بگیرند آنها را اذیت می کند و با گذشت زمان آن ها ترجیح می دهند که حدالامکان تنها بمانند و در این مدت زمان یک سری عوامل استرس و عصبی را هم تجربه می کنند که احتمالا منجر به افسردگی در آن ها می گردد.

زود انزالی و افسردگی مردان نابارور

زود انزالی یک اختلال جنسی می باشد که عوامل روانی هم در آن دخیل می باشد. در زود انزالی شخص دچار تحریک پذیری بالایی می گردد و قادر به حفظ و نگهداری خود برای یک مدت معینی نمی گردد که چنانچه این اختلال مدت زیادی زمان ببرد و شدت پیدا کند سبب بی میلی جنسی می شود که این مسئله در ناباروری دخیل می گردد. همینطور زود انزالی در مردان سبب می گردد که شریک جنسی دچار سرد مزاجی گردد. که در آخر باعث افسردگی فرد شده و مشکلات دیگری را به دنبال خواهد داشت.

تغییرات هورمونی و افسردگی در ناباروری مردان

تغییرات هورمونی یکی از مسائل اصلی می باشد که چنانچه در بدن ما اتفاق بیفتد سبب به وجود آمدن یک سری مشکلات می گردد. یکی از این تغییرات پرکاری و کم کاری تیروئید می باشد. پرکاری و کم کاری تیروئید هر دو از عواملی است که در ناباروری نقش دارند. همینطور افزایش و کاهش تیروئید سبب تغییرات خلق و خو می شود که افسردگی از جمله پیامدهایی می باشد که در اثر تغییرات هورمونی تیروئید به وجود می آید.

همینطور هورمون تستوسترون در مردان مسئول حفظ فعالیت جنسی می باشد و همینطور در تنظیم خلق و خو نقش دارد که کاهش سطح این هورمون میتواند سبب این بیماری گردد. تستوسترون اصلی ترین هورمون در ظرفیت جنسی مردان می باشد و همینطور هورمونهای LH و FSH در تولید مثل نقش دارند که کاهش این هورمون ها سبب اختلال در عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز و استرس شدید می شود که این مسئله باروری را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین باعث افسردگی می گردد.

افسردگی در مردان نابارور

ناباروری در مردان برابر می باشد با تحمل حجم عظیمی از اضطراب، احساسات منفی، آسیب روانی و عوامل روان شناختی دیگر. افسردگی مانند عوامل روانشناختی می باشد که در پس یک حادثه و یا مسئله ای برای افراد پیش می آید. و هر کسی امکان دارد که نوعی از آن را در زندگی خود تجربه کند. همینطور احساس افسردگی امکان دارد به سراغ مردانی که ناباروری را تجربه می کنند هم برود. افسردگی در مردانی که قدرت باروری را ندارند باعث ناتوانی جنسی روانی در آن ها می گردد.

همینطور رضایت جنسی به طور عمده تحت تاثیر پیامدهای ناباروری مانند افسردگی، کاهش عزت نفس و نگرانی قرار می گیرد. مسئله افسردگی در مردان امکان دارد علت های گوناگونی داشته باشد. تغییرات هورمونی و عوامل محیطی از جمله دلایلی می باشد که می تواند افسردگی در مردان را ایجاد نماید.افسردگی در مردان نابارور ممکن است در وهله ی اول به طور خفیف بروز نماید؛ یعنی هم بر زندگی شخصی و اجتماعی فرد آسیب می رسد و هم اینکه ممکن است که درمان دارویی آنها با مشکل صورت گیرد.

افسردگی درمردان نابارور

افسردگی بر زندگی مردان نابارور چه تاثیری دارد؟

افسردگی از جمله بیماری های روانشناختی می باشد که می تواند اثرات منفی بر زندگی افراد مبتلا بگذارد. افسردگی هنگامی به سراغ مردان نابارور می رود که آن ها بعد از آنکه از مشکل و  بیماری خود مطلع شدند دچار بحران روحی می گردند و احتمالا تجربه ی منفی روانی را داشته باشند و در پی آن مشکلات دیگری هم به وجود می آید. مردان ناباروری که افسردگی به سراغ آنها می آید امکان دارد،اختلالات خواب، تغذیه، خستگی مداوم، اضطراب و بی قراری را هم تجربه کنند که این عوامل هم می تواند مردان را در نقش اجتماعی، همسری و شغلی دچار مشکل کند.

همینطور افسردگی سبب بی میلی جنسی در مردان می گردد که این مسئله می تواند در بروز ناباروری دخیل باشد. طبق تحقیقاتی که اخیرا روی زوج های نابارور آمریکا انجام شده نشان داد که افسردگی شانس باروری مردان را کم می کند. همینطور مردانی که افسردگی حاد دارند قدرت باروری شان کم شده و کمتر ممکن است که بتواند همسران خود را بارور سازند.

نتیجه گیری

همان طور که بیان شد در تحقیقات زیاد آمده است عوامل روانشناختی زیادی می تواند در مسئله ناباروری دخیل باشد و بارور بودن را تحت تاثیر قرار دهد. افسردگی از جمله مشکلاتی می باشد که در پی عوامل زیاد و بحران ها و مشکلات به وجود می آید که می تواند اختلالاتی در روند زندگی افراد ایجاد کند. ناباروری از جمله مشکلاتی می باشد که در پی آن می توان آثار متعددی از عوامل روانشناختی را دید و افسردگی اصلی ترین بیماری می باشد که افراد نابارور آن را تجربه می کنند و اثرات منفی آن را در زندگی خود می بینند.

ولی کسانی که افسردگی به سراغ آنها می آید بایستی سعی در درمان آن داشته باشند و به آن بی توجهی نکنند و در کنار درمان دارویی که انجام می دهند روان درمانی را هم شروع کنند. همینطور با توجه کردن بر جنبه ی مثبت زندگی و تاکید بر مهارت ها و سبک های زندگی میتوانند هم بر عوامل روانشناختی خود غلبه کنند و هم با مشکل فیزیولوژیکی و جسمی خود کنار بیایند و آن را بپذیرند و تلاش شان بر آن باشد که زندگی پیشین خود را ادامه دهند.
مقالات مرتبط