پاسداران، بوستان هشتم
09358530203
پاسداران بوستان هشتم

سکس تراپی چیست؟ ویژگی های یک سکس تراپیست خوب

سکس تراپی چیست؟ ویژگی های یک سکس تراپیست خوب
یکی از راهکارهای تاثیر گذار برای حل مشکلات جنسی، به خصوص در زندگی زناشویی، کمک گرفتن از سکس تراپیست می باشد. بر این اساس، سکس تراپیست، به متاثر از دغدغه های عاطفی، عملکردهای جنسی، بررسی و ارزیابی تمایلات و موضوعات در ارتباط با سلامت افراد می پردازد.

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی به گروهی از درمان ها اشاره دارد که برای برطرف کردن مشکلات جنسی مورد استفاده قرار می گیرند؛ به عنوان مثال مشکلاتی که به میل جنسی، برانگیختگی و توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم مربوط می گردد.

دیدگاه های امروزی در باب سکس تراپی از چارچوب بیوپسی روانی مطلع هستند که این چارچوب حاوی موارد زیستی (به عنوان مثال میزان هورمون)، روانشناسی (داشتن اعتماد به نفس از تصویر بدنی)، فرهنگی – اجتماعی (اینکه چه میزان جامعه به فعالیت زنان در یک رابطه جنسی توجه می کنند)، همه این فاکتورها فعالیت جنسی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

همانگونه که اکثر درمان ها نیز به فاکتورهای روانشناختی، زیستی و فرهنگی – اجتماعی توجه دارند و امکان دارد هر یک از این فاکتورها باعث شکایت جنسی خاصی در فرد باشند.

چه افرادی از سکس تراپی استفاده می کنند؟

افراد یا زوج هایی که در ارتباط جنسی خود دارای مشکلاتی می باشند امکان دارد از سکس تراپی استفاده نمایند.هیچ گونه ملاک خاصی مبنی بر اینکه چه کسی برای سکس تراپی مناسب می باشد وجود ندارد. در عوض، سکس تراپیست ها قادر هستند به افراد در طیف سنی گوناگون، با زمینه های اعتقادی و فرهنگی خاص کمک نمایند.

مشکلات جنسی که افراد یا زوج ها به دلیل آن، به سکس تراپیست مراجعه می نمایند، سبب شناخت آنها نسبت به کژکاری های جنسی و مشکلات (شکلی از اختلالات روانی یا فیزیکی هستند که امکان دارد در یکی از مراحل چرخه جنسی میل، ارگاسم یا برانگیختگی وجود داشته باشد.علاوه بر این اختلالات درد نیز وجود دارند)، می گردد.

تعریف سکس تراپیست

مشکلات قابل درمان با کمک سکس تراپیست

چنانچه به دلایلی شما یا شریک جنسی خود از رابطه جنسی خود راضی نیستید، می توانید از یک درمانگر رابطه جنسی کمک بگیرید. به صورت کلی، چهار مورد از مشکلات جنسی وجود دارد که نیاز به درمان جنسی دارند:

  • انحرافات جنسی
  • خستگی یا کسالت جنسی
  • اختلالات جنسی
  • آموزش رابطه جنسی

ویژگی های یک سکس تراپیست خوب چیست؟

سکس تراپر بایستی یک متخصص بهداشت روان باشد، تمام وقت روان درمانگری را کامل کرده باشد و زیر نظر آموزش مشاوره جنسی زیر نظر نظارت متخصصان آموزش دیده باشد.

مهارت کامل روان درمانی و مشاوره و داشتن یک رشته کامل روانشناسی، نقطه ی اصلی در فرآیند سکس تراپی می باشد.

از آنجا که اکثر مشکلات جنسی در مشکلات شخصیتی و روابط اجتماعی ریشه دارد، تنها یک روان درمانگر و روانشناس قادر به شناسایی و مشکلات اجتماعی، ارزیابی فردی و شخصیت بیمار می تواند به او کمک کند.

از سوی دیگر، سکس تراپ را می توان بین آناتومی اندام های جنسی، فیزیولوژی بدن و عملکرد آنها احاطه شده دانست.

آنها بایستی به اختلالات فیزیکی و روانی مسلط بوده و از یکدیگر تشخیص شان دهند و آنها را با ارائه مشاوره لازم راهنمایی نمایند.

لازم به ذکر می باشد که آشنایی با زمینه های مذهبی، اخلاقی، فرهنگی و هر جامعه، یکی از اصلی ترین نیازهای کار می باشد. از آنجا که نقد اختلالات جنسی، صرف نظر از زمینه های فرهنگی و ایدئولوژیک جامعه، نامناسب است.

ضرورت و اهمیت استفاده از سکس تراپیست

بدون اغراق، با مراجعه به سکس تراپیست، به میزان قابل توجه و چشمگیری می توان اختلالات جنسی را درمان کرد. بر این اساس، سکس درمانگر ضمن ارزیابی و بررسی و مسائل جنسی زوجین، نسبت به راهکارهای لازم و مناسب و ارائه مشاوره ها در این زمینه اقدام می نماید. استفاده از روش سکس تراپی، یک روش درمانی موثر به منظور حل مشکلات موجود در روابط زناشویی، بروز اختلالات جنسی و اضطراب در زمان رابطه به شمار می رود. جلسات سکس تراپی اغلب در محل فعالیت متخصص انجام می گردد.

همینطور طول مدت جلسات و تعداد در نظر گرفته شده، به نوع مشکل و وضعیت فرد بستگی دارد. اکثری از افراد در زمان روبرو شدن با سکس تراپیست، استرس و اضطراب قابل توجهی را در وجود خود احساس می کنند. سکس درمانگرها ضمن آگاهی از این موضوع، با استفاده از راهکارهای روانشناسی، درصدد به دست آوردن اعتماد فرد بر می آیند.

بیان این نکته ضروری به نظر می رسد که در زمان انجام جلسات سکس تراپی، میان سکس تراپیست و مراجعه کننده هیچگونه لمس فیزیکی و جسمانی انجام نمی گردد. ناگفته نماند که در جلسات، فرد به ابراز احساسات، خصوصیات، نگرانی و عملکرد جنسی خود و مشکلات ایجاد شده در این زمینه پرداخته و در سوی مقابل، راهکار و مشاوره رفع مشکل را کسب می نماید. همینطور این شیوه درمانی برای رده سنی بزرگسالان در هر جنس و سنی مورد استفاده قرار می گیرد.

اختلالات جنسی قابل درمان با کمک سکس تراپیست

بسیاری از اختلالات جنسی با مراجعه به سکس تراپیست و آغاز فرآیند سکس تراپی قابل رفع و درمان می باشند. از جمله اختلالاتی که در پرتو بکارگیری از این روش بهبود پیدا می کنند، می توان به کاهش خواسته های نامتعارف جنسی، اعتیاد جنسی، میل جنسی، انزال زودرس و اختلال نعوظ اشاره نمود.

همینطور سکس درمانی برای حل مشکلاتی نظیر استرس، خستگی و اضطراب نیز پاسخگو می باشد. لازم به ذکر می باشد که سکس تراپیست ها، افراد آموزش دیده، کاربلد، متخصص در این زمینه می باشند که با ارائه مشاوره و راهکارهای لازم، به درمان و حل مشکلات فرد مبادرت می ورزند. ناگفته نماند که از مؤلفه های حائز اهمیت و تاثیر گذار برای برطرف ساختن نیازهای جنسی زوج ها و گرما بخشیدن به فضای میان آنها، روابط زناشویی می باشد.

از سوی دیگر، اختلالات جنسی و مشکلات، از جمله علت افزایش میزان طلاق در سطح کشور محسوب می گردد. با رو به سردی گراییدن روابط جنسی میان زوج ها، مضاف بر مشکلات جنسی، چالش های بزرگ دیگری نیز گریبانگیر زن و شوهر می گردد. در این شرایط و با وجود سخت و دشوار بودن مطرح کردن اختلالات جنسی، مراجعه به سکس تراپیست بهترین گزینه برای اتمام بر این مسائل می باشد.

مقالات مرتبط