پاسداران، بوستان هشتم
021-22797689
پاسداران بوستان هشتم
جستجو

 گروه درمانی چیست و انواع گروه درمانی کدام است؟

 گروه درمانی چیست و انواع گروه درمانی کدام است؟

برای درک اثربخشی ابتدا بایستی بدانیم گروه درمانی چیست و بعد از آن به بررسی انواع گروه درمانی بپردازیم.  درمان گروهی متشکل از یک یا چند روانشناس می باشد که گروهی 5-15 نفره از مراجعان را هدایت می کنند. به صورت معمول افراد گروه هر هفته یک یا دو ساعت یکدیگر را ملاقات می‌کنند.

بعضی از مراجعان علاوه بر حضور در جلسات گروه درمانی، در جلسات درمان فردی نیز شرکت می کنند و یا مصرف انواع داروها را نیز در دستور کار خود قرار می‌ هند. درحالی ‌که بعضی دیگر از مراجعان تنها در جلسات شرکت می‌ کنند.

اغلب بیان می شود که حداقل تعداد جلسات  حدود 6 جلسه می باشد اما امکان دارد تا یک سال نیز ادامه داشته باشد. اغلب در طول جلسات، تعدادی صندلی دور یک دایره بزرگ قرار می‌ گیرند تا افراد گروه بتوانند به راحتی همدیگر را ببینند.

امکان دارد در آغاز جلسات افراد به یکدیگر معرفی گردند و از علت شخصی خود برای حضور در گروه  صحبت کنند. همینطور افراد گروه می توانند پیشرفت و تجربیات خود را نسبت به جلسه قبل با دیگران به اشتراک بگذارند.

درمان گروهی چند نوع دارد؟ 

پس از اینکه متوجه شدیم گروه درمانی چیست، می توانیم با انواع آن آشنا شویم. جلسات انواع گوناگونی دارند که کلا با توجه به هدف آن دسته بندی می‌ گردد. انواع درمان گروهی باز و بسته نیز با توجه به امکان حضور افراد جدید در گروه تعریف می گردد. به یاد داشته باشید نحوه دقیق انجام جلسات به میزان زیادی به اهداف گروه و همینطور سبک درمانی که توسط درمانگر تشخیص داده می شود، بستگی دارد. بعضی از آنها به شرح زیر می باشد:

گروه درمانی روانشناسی (مبتنی بر درمان)

افراد گروه‌ برای یک هدف خاص دور هم جمع می‌ گردند. از جمله درمان بعضی بیماری های متداول و اختلالات و یا بیماری‌ هایی که در حوزه روانشناسی وجود دارند. درمان گروهی چاقی، درمان گروهی افسردگی، درمان گروهی سوء مصرف مواد، درمان گروهی کودکان و .. از جمله اهداف رایج در مراکز می باشد. نکته اصلی در این مدل از انواع درمان گروهی، ایجاد حس همدلی در بین افراد گروه می باشد.

درمانگری که از شیوه درمان گروهی برای انجام روان درمانی استفاده می نماید، بایستی تلاش نماید تا با ایجاد حس همدلی، محیطی امن و آرامش بخشی را به وجود بیاورد که در آن افراد گروه بتوانند آزادانه با همدیگر ارتباط برقرار نمایند. در نهایت این کار، اعضای گروه احساسات و تجربه‌ های خود را با خیالی راحت با سایر اعضا و درمانگر به اشتراک می‌گذارند و روند درمان آن ها با سرعت بیشتری پیش می ‌رود.

درمان های گروهی

درمان گروهی  درمان شناختی (تربیتی)

در حالی که بعضی از انواع جلسات درمان گروهی بر روی درمان انواع اختلالات کار می‌ کنند. گروه‌های دیگری امکان دارد فکر خود را بر روی بهبود مهارت های فردی و اجتماعی افراد متمرکز کنند. مهارت ‌هایی مثل رهایی از احساس خجالت، رهایی از اعتماد به نفس پایین، کنترل خشم از جمله این مهارت‌ ها است.

در انواع جلسات، گروه و درمانگر قصد دارند تا در کنار هم به اشخاصی که ناراحتی مقطعی خاصی و یا مشکلات روحی دارند نیز کمک نمایند، به عنوان مثال افرادی که به تازگی کودک و یا همسر خود را از دست داده‌ اند و ناراحتی و غم بزرگی را با خود حمل می‌ کنند با گفتن احساسات خود می‌توانند پیشرفت بسیاری در بهبود وضع روحی خود داشته باشند.

گروه درمانی چاقی

درمان گروهی چاقی یکی از دلایلی می باشد که سبب تشکیل جلسات می گردد. مشکلاتی که در درمان گروهی چاقی به آن پرداخته می‌ شود مشکلاتی مثل نداشتن اعتماد به نفس کافی به علت افزایش وزن می باشد. افزایش وزن امکان دارد در بعضی از اشخاص سبب به وجود آمدن بی ارزشی و احساس ناتوانی گردند. خصوصا چنانچه فرد از کودکی دارای افزایش وزن بوده باشد، این حس به صورت مداوم با او همراه بوده می باشد. حسی که احتمالا به فرد می‌ گوید ” توکافی نیستی”.

 در درمان گروهی چاقی، کار در ابتدا با این موضوع شروع می‌ گردد که چرا افراد قادر نیستند وزن خود را کم کنند. استفاده از راهکارها و توصیه‌ های پزشکی برای آگاهی از وضعیت فیزیولوژی بدن در این مورد امری بسیار مهم به نظر می ‌رسد. در ادامه گروه درمانی چاقی، درمانگر کمک می‌نماید تا اشخاص بر روی موارد زیر بحث و گفتگو کنند، از احساسات خود صحبت نمایند و در آخر بتوانند نکات زیر را بیاموزند:

چگونه می‌ توانند علاقه و عشقی که لایق آن هستند را از دیگران دریافت کنند.

یاد بگیرند که چگونه خود را همانگونه که هستند بپذیرند و سرزنش کردن خود را رها نمایند.

انواع درمان های گروهی

گروه درمانی چه فوایدی دارد؟ 

چنانچه هنوز به درستی متوجه نشده‌ اید که درمان گروهی چیست، نگران نباشید. به مرور فواید آن کمک بسیاری می‌کند تا بهتر متوجه شویم که گروه درمانی چیست و چگونه به ما کمک می نماید. احتمالا قرار گرفتن در بین جمعی از افراد و صحبت کردن درباره مشکلات روحی، در ابتدا کمی نگران کننده به نظر برسد.

ولی واقعیت این می باشد که در برخی موارد، فواید  به قدری زیاد می باشد که گاهی دریافت نتایج یکسان با درمان فردی امکان ندارد. درمانگران می ‌گویند که افراد گروه همیشه تعجب می ‌کنند که تجربه چه اثر مثبتی بر روی زندگی اجتماعی و یا بیماری آن‌ ها داشته است. ولی به راستی فواید گروه درمانی چیست؟. بنا بر نظر متخصصان، فواید این گروه می‌تواند به شرح زیر باشد:

گروه درمانی به اشخاص این امکان را می‌دهد تا تشویق و حمایت اعضای دیگر را دریافت کنند. افراد شرکت کننده در گروه قادر هستند ببینند که دیگران نیز در حال عبور از همان مراحل هستند و در نهایت در روند درمان حس تنهایی نمی ‌کنند.

بعضی از افراد گروه می ‌توانند نقش الگو را برای بقیه افراد داشته باشند. با مشاهده عضوی که موفق شده است تا مراحل درمان را به درستی طی نماید و در مواجه با مشکل خود موفقیت آمیز عمل کرده است، امید به بهبودی در بین بقیه افراد گروه نیز افزایش پیدا می‌ کند. در آخر با پیشرفت هر روزه افراد، حس موفقیت و پیشرفت در کل گروه افزایش می ‌یابد.

درمان گروهی را چگونه آغاز کنیم؟

چنانچه حس می‌ کنید می‌دانید درمان گروهی چیست و چگونه باعث بهبود عملکرد درمان در شما و یا کودک شما می‌ گردد، می‌ توانید با مشورت درمانگر خود این روند درمانی را شروع نمایید. نکته بسیار مهم، مراجعه به مراکز معتبر روانشناسی می باشد. داشتن تجربه بالا در مدیریت گروه و روش تعامل افراد، تنظیم مناسب اهداف گروه و تدوین برنامه‌ های درمان فردی در کنار گروه درمانی از جمله ویژگی‌ های مراکز معتبر درمان گروهی می باشد.

مرکز روانشناسی حس تحول شمیرانات واقع در پاسداران با دارا بودن متخصصین با تجربه در زمینه گروه درمانی می تواند در این زمینه کمک های شایانی به شما ارائه کند.
مقالات مرتبط