پاسداران، بوستان هشتم
021-22797689
پاسداران بوستان هشتم
جستجو

مزایا و خطرات مصرف قرص آسنترا یا سرترالین

مزایا و خطرات مصرف قرص آسنترا یا سرترالین

سلول های مغزی که نورون نامیده می شوند، مواد شیمیایی متفاوتی را جهت ارتباط با سایر نورون ها ترشح می کنند. این یعنی یک سری تکانه الکتریکی بین نورون ها مسئول کارکرد های بخش های مختلف مغز می باشند. آسنترا  سطح سروتونین را در فضای بین نورون ها افزایش می دهند. این کار کمک به برطرف سازی علائم افسردگی و حملات ترس و بسیاری از اختلالات دیگر مربوط به خلق و خو در بعضی از افراد می گردد.

 خطرات مصرف قرص آسنترا  

 • احساس بی قراری
 • مشکل خواب
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • سردرد
 • تعریق
 • عصبی بودن
 • خستگی
 • دهان خشک

خطرات مصرف قرص آسنترا در دوران بارداری و شیردهی

داروی آسنترا متعلق به گروه C می باشد. این بدان معنی است که در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که این دارو بر جنین اثرات سوء می گذارد ، ولی مطالعاتی در رابطه با تاثیر دارو ی آسنترا بر روی جنین انسان انجام نشده است.

مصرف سرترالین را می توان در دوران بارداری مورد استفاده قرار  داد ولی فقط در صورتی که مشکلات مادر به قدری جدی باشد که عدم مصرف دارو کودک را بیشتر در معرض خطر قرار دهد. باز هم در این مورد مشورت با پزشک ضروری می باشد. هرگز این تشخیص را خود و اطرافیان انجام ندهید. چرا که عوارض جدی و گاها جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. مصرف آسنترا در غلظت های پایین شاید خطر جدی برای شیردهی نداشته باشد و به آسانی دفع گردد ولی با وجود آن توصیه می گردد که زمان استفاده از آسنترا از شیردهی اجتناب کنید. به جای شیر مادر، می توانید شیر خشک به کودک خود بدهید. باز هم در  مورد  خطرات مصرف قرص آسنترا  در دوران بارداری یا شیردهی مشورت با متخصص را فراموش نکرده و در اولویت کار خود قرار دهید.

موارد مصرف آسنترا

به منظور درمان افسردگی، کنترل حملات پانیک، بهبود اختلال وسواس اجبار، درمان اختلال استرس پس از سانحه و همچنین اختلال اضطراب اجتماعی یا جمع هراسی می‌توان از قرص آسنترا  کمک گرفت. این دارو همینطور برای کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی نیز کاربرد دارد. آسنترا در حقیقت همان سرترالین می باشد که مهار کننده بازجذب سروتونین بوده و مقدار این ماده طبیعی در مغز  را در حد نرمال نگه می‌دارد.  اغلب آسنترا دوز ۵۰ یا آسنترا دوز ۱۰۰ مورد تجویز قرار می‌گیرد. دوز مصرف این دارو بر اساس شدت بیماری و میزان پاسخ‌دهی به درمان تعیین می‌گردد. برای کاهش خطرات مصرف قرص آسنترا  بدون نسخه پزشک این دارو را هرگز نباید مورد استفاده قرار داد.

عوارض قطع ناگهانی دارو های سرترالین

یکی از مهم ترین خطرات مصرف قرص آسنترا  قطع ناگهانی مصرف این دارو می باشد، که امکان دارد فرد مشکلات خواب، وزوز گوش یا تحریک پذیری را تجربه نماید. در صورت امکان، فرد بایستی به تدریج میزان مصرف سرترالین را کاهش دهد و سپس آن را ترک نماید. قطع ناگهانی دوز می تواند عوارض زیر را ایجاد نماید:

 • لرزش
 • تشنج
 • وزوز گوش
 • تحریک پذیری
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • گیجی
 • مشکلات خواب
 • اضطراب
طبق دستور پزشک دوز مصرفی آسنترا چگونه است؟ 

به طور معمول، یک پزشک متخصص یا یک روانپزشک، در مرحله اول دوز کم دارو را تجویز می نماید و مقدار آن را در طول درمان و به تدریج افزایش می دهد، ولی امکان دارد چندین هفته طول بکشد تا فرد هرگونه اثر سرترالین را احساس نماید. همان طور که گفته شد از مهم ترین خطرات مصرف قرص آسنترا قطع ناگهانی مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک است. حتی چنانچه احساس بهتری داشته باشند.  می تواند به این معنی باشد که دارو  با این دوز تاثیر گذار است  و عدم مصرف یک وعده از آن می تواند منجر به بازگشت علائم در فرد گردد.

قرص-سرترالین

نحوه مصرف آسنترا

آسنترا یا سرترالین به صورت قرص خوراکی یا مایع در دسترس است. به طور معمول، یک فرد، یک دوز را در صبح یا عصر، یک بار در روز مصرف می کند. کسانی که از این دارو برای درمان اختلال نارسایی پیش از قاعدگی استفاده می کنند، امکان دارد آن را هر روز یا فقط در روزهای خاصی از ماه مصرف نمایند.

دوز های مصرفی قرص آسنترا

با توجه به وضعیت و انواع بیماری های روانی، آسنترا در دوزهای زیر موجود می باشد:

 • 20 میلی گرم در لیتر مایع.
 • قرص 25 میلی گرم (میلی گرم).
 • قرص 100 میلی گرم.
 • قرص های 50 میلی گرمی.

کسی که آسنترا استفاده می کند بایستی این دستورالعمل های کلی را رعایت نماید:

1- تمام دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی نسخه و پزشک را دنبال کنید.

2- دارو را هر روز تقریباً در همان زمان مشخص مصرف کنید.

3- چنانچه یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید، اما برای کاهش خطرات مصرف قرص آسنترا  روز  بعد مصرف دوز  را دو برابر نکنید.

4- این دارو می تواند همراه غذا مصرف شود.

5- زمان استفاده از داروی مایع، آن را در یک نوشیدنی رقیق کنید.

6- فقط مقداری را مصرف کنید که روانپزشک به شما تجویز کرده است.

آسنترا یا سرترالین

آسنترا حاوی ماده فعال سرترالین می باشد که متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای ضد افسردگی است. داروهایی مثل سرترالین که مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) هستند به سلول های مغز کمک می نمایند تا مقدار بیشتری از یک سروتونین شیمیایی تولید کنند که سبب می گردد فرد احساس رضایت و شادی داشته باشد. سرترالین برای درمان افسردگی، اختلال وسواس اجباری (عدم کنترل بر افکار یا فعالیت‌ها، داشتن ایده‌های تکرار شونده و مداوم که شما را وادار به انجام کارهای تکراری می‌کند، اختلال هراس یا بدون آگورافوبیا (ترس از فضای عمومی، فضای باز)، اجتماعی تجویز می‌شود. همچنین برای اختلالات اضطرابی و فوبیای اجتماعی (ترس از افراد جدید و موقعیت‌های اجتماعی)، اختلال استرس بعد از سانحه (اضطرابی که پس از تجربه آسیب‌زا ظاهر شد) و اختلالات اضطرابی عمومی (ترس و نگرانی مداوم) از این نوع دارو تجویز می گردد.

در حالت کلی تر  به داروی آسنترا که ساخت داخل ایران است سرترالین می گویند، مانند تمام دارو های ضد افسردگی نیاز است که تحت نظر پزشک و در دوز های مختلف دارو های متفاوت افسردگی  مصرف شود تا بهترین و مناسب ترین دارو برای هر شخص انتخاب شود.

آیا قرص آسنترا منجر به چاقی و یا لاغری می گردد؟

یکی از سوالاتی که برای افراد در هنگام مصرف قرص آسنترا پیش می آید این می باشد که این قرص ضد افسردگی سبب چاقی یا لاغری می گردد؟ بعضی از مطالعات نشان می دهند که این قرص به واسطه داشتن خواص گوناگون، می تواند در برخی افراد سبب چاقی و یا لاغری گردد، این تغییرات ممکن است برای برای برخی افراد به منزله خطرات مصرف قرص آسنترا  در نظر گرفته شود،ولی به هر حال این موضوع قطعی نیست.

برای اینکه دچار چاقی و یا اضافه وزن و یا لاغری و کاهش وزن نشوید، حتما در کنار مصرف قرص آسنترا برنامه ورزش مناسبی را دنبال نمایید. این کار سبب می گردد که از این عارضه جانبی قرص سرترالین پیشگیری کنید. البته در نهایت به شما توصیه می کنیم که اصلا نگران چاقی و یا لاغری خودتان در هنگام مصرف این قرص نباشید. زیرا این قرص به دلیل شرایط فعلی شما تجویز شده است و بدیهی است که شرایط روحی شما بسیار مهم تر از شرایط جسمی و چاقی و لاغری شما خواهد بود.

تداخل مصرف قرص آسنترا و فلوکسین

فلوکستین دارویی می باشد که برای درمان بیماری افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از افراد همزمان از داروی آسنترا  و فلوکستین برای اثربخشی بیشتر استفاده می کنند. به این موضوع توجه داشته باشید که دو دارو تداخل شدید دارند و مصرف همزمان آنها سبب بروز مشکلات بسیار زیادی می گردد.

هشدارها

سرترالین حاوی هشدار برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان زیر 24 سال می باشد. از خطرات مصرف قرص آسنترا  امکان افزایش  افکار یا اعمال خودکشی در فرد می شود. والدین بایستی پزشکان را از هرگونه سابقه خانوادگی خودکشی آگاه کنند. شناخت علائم احتمالی افکار یا اعمال خودکشی نیز مهم می باشد. بزرگسالان همچنین می توانند در یکی دو ماه اول مصرف سرترالین و همچنین زمانی که پزشک دوز  را افزایش می دهد، رفتار های فرزند و یا نزدیکان خود را که در حال استفاده از آسنترا هستند، بررسی کنند.

زمان اولین مصرف سرترالین، از رانندگی اجتناب نمایید، تا زمانی که مشخص گردد بدن در برابر این داروی ضد افسردگی چگونه واکنش نشان می دهد. هنگام مصرف سرترالین از نوشیدن الکل خودداری نمایید.

تداخلات دارویی آسنترا

برخی از داروها می توانند با سرترالین تداخل داشته باشند. یک تداخل می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد نماید یا سبب گردد اثرات داروها بیشتر یا کمتر  از  آنچه در نظر گرفته شده قوی باشند. افراد نبایستی در حین مصرف آسنترا تا 2 هفته پس از قطع، از هیچ گونه مهارکننده مونوآمین اکسیداز – نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی که اغلب MAOI نامیده می شود – استفاده کنند. مصرف آسنترا همراه با سایر داروهایی که بر سروتونین تاثیر می گذارند می تواند خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش دهد. این سندرم شامل طیف وسیعی از علائم، از جمله بی قراری و از دست دادن هماهنگی عضلات است.

 نتیجه گیری در رابطه با خطرات مصرف قرص سرترالین  

آسنترا، یک داروی ضد افسردگی می باشد که می تواند به درمان افسردگی و سایر اختلالات خلقی کمک نماید. برخی افراد دریافتند که مصرف آسنترا به آنها کمک می کند تا علائم افسردگی خود را مدیریت کنند. دیگران امکان دارد عوارض جانبی را تجربه کنند که قابل کنترل نخواهد بود. چنانچه این اتفاق افتاد، قبل از قطع دارو، به یک روانپزشک خوب که می تواند جایگزین های بهتری را توصیه کند، مراجعه نمایید. مثل سایر داروها، سرترالین قادر است عوارض جانبی خفیف تا شدید ایجاد نماید. مثل هر درمان دیگری، قبل از مصرف دارو، مزایا و خطرات مصرف قرص آسنترا را با پزشک در میان بگذارید.

دقت کنید که درمان دارویی برای اختلالات روانشناختی، راه میانبر و آسان‌ترین راه می باشد، ولی لزوما بهترین راه نیست. به این ترتیب قبل از درگیر شدن و مصرف ماده‌ای اعتیاد آور، به روانشناس خوب مراجعه کرده و سعی نمایید از طریق روان درمانی مشکل خود را برطرف کنید؛ راهی که هم کم خطرتر و هم بلندمدت‌تر است. احتمال دارد هزینه مالی و زمانی بیشتری برای روان درمانی بگذارید ولی اولین قدم در درمان افسردگی و اختلالات روانشناختی، مراجعه به روانشناس می باشد. در صورت تشخیص روانشناس و حاد بودن مشکل، دارو درمانی نیز در کنار روان درمانی اضافه می‌گردد ولی مصرف دارو به تنهایی راهکاری موثر نیست.

موسسه روانشناسی حس تحول با دارا بودن روانشناسان و روانپزشکان با تجربه می تواند به درمان اختلالات روانی از  خفیف ترین علائم تا شدید ترین علائم با کمک رواندرمانی و دارودرمانی، به شما خدمات ارزشمند را ارائه کند. در صورت وجود هر گونه سوال با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *