پاسداران، بوستان هشتم
021-22797689
پاسداران بوستان هشتم
جستجو

علائم و راه های درمان افسردگی در دختران جوان

علائم و راه های درمان افسردگی در دختران جوان

علائم افسردگی در دختران جوان را می شناسید؟ مطالعات نشان می دهد نزدیک به یک چهارم دختران نوجوان علائم افسردگی را بروز می دهند و بیش از دو سوم نوجوانانی که داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، دختر هستند.

اینکه چرا دختران با خطر بیشتری برای افسردگی مواجهند، موضوعی چند وجهی بوده و به دلایل گوناگون از شرایط محیطی و تربیتی گرفته تا مسایل فردی متغیر می باشد. علائم افسردگی در دختران جوان مثل افسردگی بزرگسالان می باشد با این تفاوت که به علت تمایل کمتر آن ها به حرف زدن درباره مسائل، دیرتر و علائم کمتری شناسایی می گردند.

افسردگی در دختران 

با تحقیق و بررسی، دختران نوجوان در مقایسه با پسران در معرض خطر بیشتری برای مبتلا به افسردگی می باشند. تعدادی از عوامل سبب می گردد که دختران 11 ساله بیشتر از پسران هم سن و سال، دچار افسردگی گردند. یک مطالعه هشداردهنده که در ۲۰۱۷ در مجله Translational Psychiatry منتشر گردید نشان داد که بیش از یک سوم دختران نوجوان در ایالات متحده اولین دوره افسردگی را تجربه می نمایند که این تقریباً سه برابر بیشتر از پسران می باشد.

در نتایج بررسی ملی سلامت و مواد مخدر بین سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴، ۳۶.۱ درصد از دختران در مقایسه با ۱۳.۶ درصد از پسرانی که نخستین شروع افسردگی خود را در نوجوانی داشتند، افسردگی را گزارش کردند.

تفاوت های جنسیتی در ابتلا به افسردگی در بین بزرگسالان ثابت شده است، ولی این تجزیه و تحلیل نشان داد که این تفاوت ها بسیار زودتر از آنچه قبلا تصور می شد ظاهر می شوند. در حقیقت، این گزارش می‌گوید در میان پاسخ‌دهندگان، بسیاری از ۱۲ ساله ها، ابتلا به افسردگی را گزارش می‌کردند که در سن ۱۱ سالگی رخ داده بود.

علائم افسردگی در دختران جوان متفاوت می باشد و در طول زمان متغیر است. نوجوانان امکان دارد تنها برخی از این علائم را نشان دهند. بیشتر علائم افسردگی در دختران جوان و پسران مشابه می باشد. ولی معمولا بعضی از علائم در هر یک از جنسیت ها امکان دارد بیشتر و با واکنش های شدیدتری همراه باشد.

 • پر خوری و افزایش وزن یا کم اشتهایی و کاهش وزن
 • خودکشی یا افکار مرتبط با مرگ، اقدام به خودکشی
 • اضطراب یا احساس پوچی مداوم، حالت غمگینی
 • بدبینی، احساس ناامیدی، احساس گناه، بی ارزشی، درماندگی
 • از دست دادن علاقه یا لذت به سرگرمی ها و فعالیت ها، از جمله رابطه جنسی
 • علائم فیزیکی مداوم که به درمان پاسخ نمی دهند.
 • خستگی، کاهش انرژی، احساس کندی در حرکات و بی حالی
 • تصمیم گیری، مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن، بی قراری، تحریک پذیری
 • پر خوابی، بی خوابی یا صبح زود بیدار شدن

خودآزاری در افسردگی دختران جوان

به خود آسیب رساندن اغلب نشان می دهد که شخص فاقد مهارت های مقابله ای برای مواجهه با مشکلات موجود می باشد. خودآزاری می‌تواند حاوی مسموم کردن خود و هر گونه صدمه زدن عمدی به خود باشد. خودآزاری قوی ترین عامل خطر برای خودکشی می باشد که دومین عامل شایع مرگ قبل از ۲۵ سالگی در سراسر جهان به حساب می آید. در حالی که خودآزاری به خودی خود یک بیماری روانی نمی باشد، اغلب با موارد زیر همراه می شود:

 • اضطراب و اختلال پی تی اس دی
 • اختلالات اشتها
 • اختلال شخصیت مرزی
 • افسردگی

اختلالات اشتها در افسردگی دختران 

در حالی که اختلالات خوردن هر دو جنس را تحت تأثیر قرار می دهد، دختران بیش از نود درصد از بستری های بیمارستانی را تشکیل می دهند. مهم می باشد که والدین نوجوان یا خود نوجوان با نشانه ها و علائم های اختلالات غذایی گوناگون، مثل پرخوری عصبی، بی اشتهایی عصبی و پرخوری را آشنا باشد و اگاه باشد که چه نوع گزینه های درمانی برای بازگرداندن یک رژیم غذایی سالم در دسترس می باشد. گزینه های درمانی اغلب شامل مراقبت های پزشکی، روان درمانی، داروها یا ترکیبی از این سه می باشد.

درمان افسردگی در دختران
درمان افسردگی در دختران

دلایل خطر بالاتر افسردگی در دختران 

این سوال که به چه علت دختران با خطر بیشتری برای افسردگی مواجهند، موضوعی است که همچنان در دست بررسی می باشد. ولی با کاوش های عمیق‌ در مورد این سوال، سرنخ‌هایی نشان می‌دهد که چرا اکثری از دختران به افسردگی مبتلا می‌گردند و چه مسائلی خطرات را برای دختران در سن بلوغ را به شدت افزایش می دهد.

ربکا شوارتز مت، استادیار دپارتمان روانشناسی و مدیر آزمایشگاه روابط با همسالان دانشگاه می گوید: خطر ابتلا به افسردگی در دختران جوان و هم برای پسران افزایش می یابد ولی این خطر در نوجوانی برای دختران دوبرابر می گردد.

محققان عوامل خطر را در دسته‌های گوناگون از جمله عاطفی، ژنتیک، شناختی، عوامل بیولوژیکی، رفتاری و اجتماعی بین فردی مطالعه می‌کنند. متأسفانه در اکثری از این زمینه ها، دختران دارای عوامل خطر بیشتری می باشند.

از جمله، تغییرات دوران بلوغ، سبک های تفکر منفی به عنوان مثال اعتماد به نفس پایین و نشخوار ذهنی و برخی عوامل بین فردی را با نسبت بیشتری برای دختران به ارمغان می آورد و این حقیقت که دختران استرس بین فردی بیشتری را نسبت به پسران تجربه می کنند، به افزایش خطر افسردگی دختران کمک می نماید.

عوارض افسردگی در دختران 

مشکلات مربوط به خواب یکی از عوارض افسردگی می باشد. جدی ترین عارضه افسردگی در دختران جوان خودکشی می باشد. نوجوانانی که کمک دریافت نمی کنند دچار ناامیدی شده و در این شرایط خطر آسیب رساندن به خود و بخصوص خودکشی افزایش می یابد. بعضی دیگر از عوارض بالقوه برای یک نوجوان مبتلا به افسردگی عبارتند از:

 • مسائل حقوقی، مانند فرار از مدرسه. در صورت غیبت نوجوان از مدرسه یا حتی تعقیب کیفری برای نوجوانان عصبانی که وارد دعواهای گروهی می گردند.
 • گزینه های کمتر برای ورود به دانشگاه در پی تاثیر افسردگی بر عملکرد تحصیلی
 • مشکلات ارتباطی و انزوای اجتماعی
 • مشکلات سلامتی مانند اختلالات خواب (اگر نوجوان سلامت جسمانی خود را جدی نگیرد.)
 • معده درد، سردرد و سایر دردهای غیر قابل توضیح
 • سوء مصرف مواد.

درمان افسردگی در دختران جوان

کدام داروها برای درمان افسردگی استفاده می شود؟

همانطور که افسردگی هیچ علت واحدی ندارد، هیچ درمان واحدی نیز برای کمک به همه افراد مبتلا به افسردگی وجود ندارد. یافتن درمان مناسب اغلب یک فرآیند آزمون و خطا است. در نتیجه تعیین اینکه کدام یک بهتر عمل می کند ممکن است زمان ببرد. درمان افسردگی در دختران جوان  معمولاً ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی است. دسته های متعددی از داروها برای کاهش علائم افسردگی طراحی شده اند.
 • سیتالوپرام (سلکسا)
 • اسیتالوپرام (Lexapro)
 • فلوکستین (پروزاک)
 • فلووکسامین (لووکس)
 • پاروکستین (پاکسیل، پکسوا)
 • سرترالین (Zoloft)
 • ویلازودون (ویبرید)

نکته نهایی در مورد درمان افسردگی در دختران

همان طور که بار ها و بارها توصیه شده است که برای درمان افسردگی حتما به روانشناس های با تجربه و مراجعه بفرمایید، از مصرف دارو های ضد افسردگی بدون تجویز پزشک جدا خودداری بفرمایید.. روان درمانی چگونه می تواند به افسردگی نوجوانان کمک کند؟ دختر جوان مبتلا به افسردگی باید قبل یا همزمان با شروع درمان دارویی  توسط روان پزشک به یک روانشناس خوب مراجعه کرده و به صورت مکمل از دارو درمانی و روان درمانی برای درمان کمک بگیرد.

تغییرات سبک زندگی برای کاهش علائم افسردگی در دختران

ورزش

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم تولید مواد شیمیایی «احساس خوب» را در مغز تحریک می کند که باعث بهبود خلق و خو می شود. نوجوان خود را تشویق کنید تا در ورزشی که به آن علاقه دارد ثبت نام کند.

خواب

کیفیت و کمیت خواب برای کاهش علائم افسردگی در دختران  مهم است. مطمئن شوید که هر شب به اندازه کافی خواب داشته باشید و برای خوابیدن خود یک برنامه منظم داشته باشید.

رژیم غذایی

برای هضم غذاهای پرچرب و قندی، بدن انرژی بیشتری می گیرد. این غذاها باعث می شوند که شما احساس تنبلی کنید . در نتیجه از غذاهایی در رژیم غذایی خود انتخاب کنید که انواع مواد مغذی را دارا باشد.

کافئین

کافئین می تواند به طور لحظه ای خلق و خو را تقویت کند. با این حال، استفاده دائمی از کافئین می تواند باعث احساس خستگی یا افسردگی شود.

الکل

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است با الکل خوددرمانی کنند. با این حال، نوشیدنی های الکلی می تواند مشکلات بیشتری را به خصوص برای نوجوانان و جوانان ایجاد کند. افراد مبتلا به افسردگی باید از مصرف الکل اجتناب کنند.
چگونه می توانم به دختر جوانم کمک کنم تا با افسردگی کنار بیاید؟
افسردگی می تواند تأثیر عمیقی بر زندگی فرد داشته باشد. اگر افسردگی دختر جوان شما و زندگی اش را تحت تاثیر قرار داده است، باید از یک مرکز روانشناسی معتبر و مشاوره با تجربه کمک بگیرید. متخصص یک برنامه درمانی خاص برای او تنظیم می کند.  با پیروی کردن از برنامه درمانی افسردگی دختر جوان شما می تواند بهبود یابد. سایر کارهایی که  یک دختر جوان می تواند برای مدیریت افسردگی انجام دهد عبارتند از:
 • داشتن سلامتی با ورزش و رژیم مناسب
 • داشتن انتظارات و اهداف واقع بینانه
 • برقراری ارتباط از طریق دوستی سالم با افراد دیگر
 • داشتن یک دفتر خاطرات برای بیان افکار و احساسات خود
چشم انداز جوان دختر مبتلا به افسردگی چیست؟
افسردگی باعث افزایش میزان خودکشی در افراد به خصوص در دختران جوان می شود، بنابراین باید جدی گرفته شود. تشخیص زودهنگام افسردگی در دختران جوان بسیار مهم است.
نتیجه گیری در مورد علائم افسردگی در دختران جوان

افسردگی در دختران جوان می تواند زندگی را برای آن ها غیرقابل تحمل کند. تاثیرات افسردگی با احتمال بالا به والدین و مراقبان نیز تعمیم می یابد که خود را درگیر تعارض با نوجوانی می بینند که به نظر می رسد در برابر ایجاد هرگونه تغییر مثبت در زندگی خود مقاوم می باشد. به خاطر داشته باشید که افسردگی تقصیر نوجوان نیست.

درمان میتواند کیفیت زندگی کل خانواده را بهبود ببخشد. در اکثر موارد بهترین قدم انگ زدن و اجتناب از قضاوت و کمک گرفتن از یک متخصص بهداشت روان می باشد. چنانچه شما هم در راستای این موضوع مشکلی دارید، می توانید از روانشناسان و مشاوران در این مورد کمک بگیرید.

مقالات مرتبط