پاسداران، بوستان هشتم
021-22797689
پاسداران بوستان هشتم
جستجو

وسواس تقارن و نظم چیست؟

وسواس تقارن و نظم چیست؟

نوعی از اختلال وسواس اجباری (OCD) را وسواس تقارن و نظم می گویند. نام علمی وسواس تقارن symmetry obsessions  می باشد. اختلال OCD یک بیماری و اختلال روان شناختی در زمینه وسواس می باشد که افراد به علت هجوم افکار منفی و مزاحم به ذهنشان دچار اضطراب شده و برای از بین بردن این اضطراب مجبورند کارهای فیزیکی غیر منطقی انجام دهند.

دقت کنید که وجود تقارن جزئی جدایی ناپذیر در زندگی همه ما می باشد و راحت ترین مثال تقارن، بدن انسان می باشد که از نظر زیبایی شناسی متقارن می باشد و پرداختن به این تقارن سبب زیبایی بیشتر انسان می گردد. اما آنچه که درمورد وسواس تقارن و نظم اهمیت دارد این می باشد که افراد مبتلا به این بیماری چندین برابر افراد عادی به متقارن بودن و منظم بودن محیط اطراف خود اهمیت می دهند.

اختلال وسواس تقارن و نظم معمولا در سنین نوجوانی و کودکی رخ می دهد و در موارد محدود بروز نشانه های آن در بزرگسالی می باشد. همینطور لازم است بگوییم که سن دچار شدن به این نوع از اختلال روان شناختی کمتر از سایر انواع اختلال وسواس اجباری می باشد.

چنانچه این نوع از وسواس در نوجوانی و کودکی به صورت کامل درمان نگردد، نشانه های آن به بزرگسالی هم می رسد در نهایت کیفیت زندگی و آینده افراد را تحت تاثیر قرار می دهد به دلیل آنکه همانطور که بیان کردیم این وسواس سبب تلف شدن وقت و در نهایت به هم ریختن برنامه روزانه زندگی بیماران مبتلا به آن می گردد.

تعریف وسواس قرینه

شخصی که به وسواس قرینگی مبتلا می باشد، اصرار شدید برای قرینگی وسایل اطرافش دارد. احتمالا شما بگویید که وسایل کاملا قرینه هستند ولی آنها بایستی چندین بار اشیاء را جابجا نمایند تا مطمئن گردند که قرینگی برقرار می باشد.

بهتر است بدانید افرادی که به وسواس در قرینگی مبتلا هستند، حتی برای یک میلی متر عدم قرینگی نیز آسایش ندارند و به هیچ وجه قادر نیستند آن را بپذیرند و برایشان غیر قابل تحمل است.

بعد از تشخیص علائم اولیه وسواس نظم و تقارن بهتر است، بیشتر در این باره تحقیق نمایید. انجام این تحقیقات به شما کمک می کند تا بهتر بدانید در چه موقعیتی قرار گرفته اید. همینطور این امکان را فراهم می نماید تا دلایل آنچه را که تجربه می نمایید، بهتر درک کنید. هر چه اطلاعات بیشتری در مورد اختلال خود داشته باشید، آمادگی بیشتری برای مقابله با آن خواهید داشت.

توصیه روانشناسان و متخصصین این است که در صورت مشاهده جزئی ترین نشانه های وسواس قرینگی حتما به یک مرکز روانشناسی مراجعه کرده و مبتلا بودن یا نبودن به این اختلال را مورد بررسی قرار دهید.

ریشه یابی وسواس تقارن و نظم

آیا می دانید علت وسواس تقارن و نظم چیست؟ یا چرا افراد به این نوع وسواس آزار دهنده دچار می گردند؟ به صورت کلی کارشناسان و متخصصان علت مشخصی را برای این اختلال تعیین نکرده اند. ولی یک سری دلایل گوناگونی برای بروز این بیماری فکری – عملی بیان کرده اند که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

درمان وسواس تقارن

عوامل زیست محیطی

یکی از دلایل ابتلا به وسواس نظم عوامل زیست محیطی می باشد. در صورتی که از کودکی فرد در یک محیط بانظم بزرگ گردد و همیشه تقارن بین اشیاء برقرار باشد، امکان دارد به این نوع وسواس دچار گردد. زیرا تحمل بی نظمی و قرینگی برای افرادی که همیشه در محیط مرتب و منظم همچنین قرینه بوده اند، خیلی دشوار می باشد. به این ترتیب امکان دارد این مسئله در ابتدا به یک خصوصیت اخلاقی و سپس به بیماری تبدیل گردد.

ژنتیک

یکی دیگر از دلایل ابتلا به وسواس قرینگی، عوامل ژنتیکی می باشد. در صورتی که یکی از افراد خانواده به عنوان مثال پدر، مادر، خواهر یا برادر به این نوع اختلال مبتلا باشند، احتمال ابتلا سایر افراد به این نوع وسواس فکری وجود خواهد داشت. همانگونه که میدانید، ژنتیک یک موضوع تاثیرگذار  و بسیار مهم در ابتلا به بیماری های گوناگون می باشد.

برخورداری از مشکلات عصبی

یکی دیگر از دلایل مطرح برای ابتلا به وسواس در قرینگی، مشکلات عصبی می باشد. نداشتن تمرکز  و آرامش، برخورداری از اختلالات روانی، مشاجرات خانوادگی و… همگی از دلایلی هستند که زمینه ای برای ابتلای اشخاص به وسواس در تقارن را به وجود می آورند. امکان دارد افراد برای تخلیه انرژی منفی و پرخاشگری خود، روی تقارن و نظم حساسیت شدید پیدا نمایند و با مرور زمان این موضوع به یک بیماری و اختلال برای آنها تبدیل گردد.

رفتار والدین

کودکانی که از دوران طفولیت، شاهد وسواس نظم والدینشان بوده اند، احتمال این که در بزرگسالی به این وسواس مبتلا گردند بسیار زیاد است. به دلیل اینکه بزرگترین الگوی هر کودکی پدر و مادرش می باشد.

هنگامی که پدر و مادر رفتارهای وسواس گونه در برقراری تقارن بین اشیاء را از خود نشان دهند، ناخودآگاه این رفتارها روی کودکان نیز تاثیر می گذارد و آنها با این وسواس بزرگ می شوند. گاهی اوقات حتی امکان دارد وسواس کودکان شدیدتر از وسواس قرینگی والدین گردد.

درمان وسواس تقارن و نظم

تقریبا می توان بیان کرد هیچ مشکلی وجود ندارد که راه درمان نداشته باشد. به این ترتیب درمان وسواس تقارن و نظم نیز امکان دارد. ولی در صورتی که شدت گرفته باشد، با سختی و مدت زمان بیشتری درمان انجام می گردد. به این ترتیب بهتر می باشد با ظهور نشانه های ابتدایی این بیماری فکری – عملی نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

دنبال کردن سبک زندگی سالم

یکی از شیوه های درمانی برای وسواس تقارن و نظم، دنبال کردن سبک زندگی سالم می باشد.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا ویتامین ها و مواد معدنی به اندازه کافی به مغز و بدنتان برسد.

خواب کافی داشته باشید تا ذهنتان خسته نباشد.

ورزش کنید و آب بخورید تا سموم بدنتان دفع شود.

 تمامی این موارد که جزو داشتن سبک زندگی سالم می باشد و به شما برای درمان وسواس تقارن و  نظم کمک می  کنند.

مراجعه به روانشناس

یکی از بهترین شیوه های درمانی برای افرادی که وسواس تقارن و نظم دارند، مراجعه به روانشناس می باشد. راهکارهایی که یک روانشناس برای درمان این اختلال ارائه می دهد، بر کاهش حساسیت های فرد بیمار تاثیر زیادی خواهد داشت. به همین دلیل می توان به درمانی اصولی امیدوار بود و با گذشت زمان این وسواس را برطرف نمود.

آرامش ذهنی

بکارگیری از کلیه راهکارهایی که به آرامش ذهنی کمک می کند، نشانه های وسواس تقارن و نظم را نیز از بین می برد و به نوعی به درمان این بیماری کمک می نماید. شما می توانید از هر چه که سبب کمک به آرامش ذهنی و برطرف کردن استرس و اضطراب می گردد، کمک بگیرید تا این وسواس را درمان نمایید. تنفس صحیح و عمیق را تمرین کنید تا به آرامش شما کمک بیشتری گردد.

جملات پایانی

مرکز  خدمات روانشناسی حس تحول شمیرانات با همکاری متخصصین روانشناسی با تجربه می تواندن به شما در درمان انواع بیماری ها و اختلالات روانشناسی کمک کند.

با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط