پاسداران، بوستان هشتم
021-22797689
پاسداران بوستان هشتم
جستجو

درمان افسردگی فصلی _تعریف اختلال عاطفی فصلی

درمان افسردگی فصلی _تعریف اختلال عاطفی فصلی

افسردگی فصلی که اختلال عاطفی فصلی (SAD) نیز نامیده می شود، نوعی افسردگی است. این اختلال با تغییر فصل و معمولا در اواخر پاییز شروع می شود. علائم شامل احساس غم، کمبود انرژی، از دست دادن علاقه به فعالیت های معمول، پرخوابی و افزایش وزن است. راه های درمان افسردگی فصلی شامل نور درمانی، گفتار درمانی و داروهای ضد افسردگی است. در ادامه از به طور کامل در رابطه با این اختلال افسردگی بیشتر توضیح داده می شود.

تعریف اختلال عاطفی فصلی (SAD)

اختلال عاطفی فصلی (SAD) نوعی از افسردگی است که با تغییر فصل، معمولاً زمان شروع فصل پاییز شروع می شود. این اختلال فصلی در اواخر پاییز یا اوایل زمستان بدتر می شود.

این که در فصل زمستان با زود تاریک شدن هوا، احساس خوبی نداریم به این اختلال مربوط نمی شود و طبیعی است.

اما SAD فراتر از این احساس است و نوعی افسردگی است. بر زندگی روزمره شما، از جمله احساس و تفکر شما تأثیر می گذارد. خوشبختانه، شما می توانید با درمان از طریق یک روانشناس از این دوران چالش برانگیز عبور کنید. اختلال عاطفی فصلی افسردگی فصلی نیز نامیده می شود.

ابتلا به اختلال عاطفی فصلی (SAD) در تابستان

برخی افراد به شکل نادری از SAD، به نام “افسردگی تابستانی” در فصل تابستان مبتلا می شوند. علائم از اوایل تابستان شروع می شود و در پاییز به پایان می رسد. شیوع این اختلال از اختلال عاطفی فصلی در زمستان بسیار کمتر است.

شیوع اختلال عاطفی فصلی

حدود 5٪ از بزرگسالان SAD را تجربه می کنند. معمولاً در سنین جوانی (معمولاً بین 18 تا 30 سالگی) شروع می شود. SAD زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه دلیل آن فعلا مشخص نشده است.

حدود 10 تا 20 درصد از مردم ممکن است به شکل خفیف تری به اختلال عاطفی فصلی در زمستان مبتلا شوند.

چه کسانی در معرض ابتلا به اختلال عاطفی فصلی (SAD) هستند؟

اختلال عاطفی فصلی در افراد جوان و زنان شایع تر است. شما همچنین در معرض خطر بیشتری هستید اگر:

 • اختلال خلقی دیگری مانند اختلال افسردگی اساسی یا اختلال دوقطبی داشته باشید .
 • اگر در خانواده فردی مبتلا وجود داشته باشد، این امکان وجود دارد که شما هم به این اختلال مبتلا شوید، یا سایر اشکال افسردگی یا شرایط سلامت روان، مانند افسردگی شدید یا اسکیزوفرنی .
 • افرادی که در عرض های جغرافیایی بسیار دور از شمال یا جنوب از خط استوا زندگی می کنند. به این دلیل که در طول زمستان در این عرض های جغرافیایی نور خورشید کمتر است. به طور کلی افرادی که در مناطق ابری زندگی می کنند.

علائم افسردگی فصلی

اختلال عاطفی فصلی نوعی افسردگی است. طبق انجمن روانپزشکی آمریکا، SAD رسما به عنوان اختلال افسردگی اساسی با الگوهای فصلی طبقه بندی می شود. بنابراین اگر اختلال عاطفی فصلی دارید، تغییرات خلقی و علائم افسردگی زیر را خواهید داشت:

 • داشتن غم و اندوه تقریبا هر روز.
 • اضطراب.
 • هوس کربوهیدرات و افزایش وزن.
 • خستگی مفرط و کمبود انرژی.
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی.
 • مشکل در تمرکز
 • احساس آشفتگی.
 • احساس سنگینی در اندام.
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های معمولاً لذت بخش و کناره گیری از فعالیت های اجتماعی.
 • مشکلات خواب (معمولا پرخوابی).
 • افکار مرگ یا خودکشی .
 • علائم افسردگی شدید
 • نشانه های افسردگی که در طول فصل های خاص برای حداقل دو سال متوالی رخ می دهد.
 • نشانه های افسردگی در طول یک فصل خاص بیشتر از بقیه سال اتفاق می افتد.
افرادی که تابستان SAD دارند ممکن است این موارد را تجربه کنند:
 • آشفتگی و بی قراری.
 • اضطراب.
 • کاهش اشتها و کاهش وزن.
 • رفتار خشونت آمیز
 • مشکل در خواب (بی خوابی).

دلایل بروز اختلال عاطفی فصلی (SAD)

محققان دقیقاً نمی دانند ریشه بروز افسردگی فصلی چیست. اما اگر مستعد ابتلا به آن هستید، این نکته را بدانید که کمبود نور خورشید ممکن است باعث این بیماری شود. نظریه ها پیشنهاد می کنند:

تغییر ساعت بیولوژیکی

وقتی نور خورشید کمتر باشد، ساعت بیولوژیکی شما تغییر می کند. ساعت بیولوژیکی خلق و خو، خواب و هورمون های شما را تنظیم می کند. وقتی تغییر می‌کند، از برنامه روزانه‌ای که به آن عادت کرده‌اید، خارج می‌شوید و نمی‌توانید با تغییرات نور در طول روز سازگار شوید.

عدم تعادل شیمیایی مغز

مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی، وظیفه ایجاد ارتباطات بین اعصاب را دارند. این مواد شیمیایی شامل سروتونین(ماده شیمیایی که به احساس شادی کمک می کند) است. اگر در معرض خطر ابتلا به افسردگی فصلی هستید، ممکن است سروتونین کمتری در بدن شما درحال ترشح باشد. از آنجایی که نور خورشید به تنظیم سروتونین کمک می کند، کمبود نور خورشید در زمستان می تواند وضعیت را بدتر کند. کاهش بیشتر سطح سروتونین می تواند منجر به افسردگی شود.

کمبود ویتامین D

سطح سروتونین شما به وسیله ویتامین D افزایش می یابد. به دلیل این که نور خورشید به تولید ویتامین D در بدن کمک می کند، آفتاب کمتر در زمستان، می تواند منجر به کمبود ویتامین D شود . این تغییر می تواند بر سطح سروتونین و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد.

افزایش ملاتونین

ملاتونین یک ماده شیمیایی است، که بر الگوی خواب و خلق و خوی شما تأثیر می گذارد. کمبود نور خورشید ممکن است باعث تولید بیش از حد ملاتونین در برخی افراد شود. ممکن است در طول زمستان احساس تنبلی و خواب آلودگی داشته باشید.

افکار منفی

افراد مبتلا به SAD اغلب استرس، اضطراب و افکار منفی در مورد زمستان دارند. محققان مطمئن نیستند که آیا این افکار منفی علت افسردگی فصلی است یا دلیل آن است.

اختلال عاطفی فصلی (SAD)

تشخیص افسردگی فصلی

اگر علائم اختلال عاطفی فصلی (SAD) را دارید، سعی نکنید خودتان آن را تشخیص داده و نسبت به درمان افسردگی فصلی اقدام کنید. برای ارزیابی کامل توصیه می شود که به یک مرکز روانشناسی معتبر مراجعه کنید چرا که ممکن است دلیل دیگری برای افسردگی در شما وجود داشته باشد. اغلب اوقات، علائم اختلال عاطفی فصلی نشانه یک اختلال روانی جدی تر است.

آزمایش های مورد نیاز برای تشخیص اختلال عاطفی فصلی (SAD)

هیچ آزمایش خون یا اسکن برای تشخیص افسردگی فصلی وجود ندارد. با این حال، روانشناس شما ممکن است آزمایش هایی را برای بررسی وجود بیماری‌هایی که باعث علائم مشابه با این اختلال می‌شوند، از جمله آزمایش تیروئید برای اطمینان از انتخاب روش درمانی صحیح به شما پیشنهاد کند.

درمان افسردگی فصلی

انتخاب راه های درمان افسردگی فصلی به شدت افسردگی و انتخاب درمانگر شما بستگی دارد.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

CBT نوعی گفتگو درمانی است. تحقیقات نشان داده است که به طور موثر افسردگی را درمان می‌کند و طولانی‌ترین اثرات را از هر رویکرد درمانی در افراد ایجاد می‌کند.

داروهای ضد افسردگی

گاهی اوقات، روانپزشک داروهای افسردگی را به تنهایی یا همراه با نور درمانی توصیه می کند.

گذراندن زمان در خارج از منزل

دریافت نور خورشید بیشتر می تواند به بهبود علائم و درمان افسردگی فصلی کمک کند. سعی کنید در طول روز بیرون بروید. همچنین میزان نور خورشیدی که وارد خانه یا محل کارتان می شود را افزایش دهید.

ویتامین D: مکمل ویتامین D ممکن است به بهبود علائم شما کمک کند.

نور درمانی

نور درمانی با استفاده از لامپ مخصوص می تواند به درمان افسردگی فصلی کمک کند.

نحوه کارکرد نور درمانی

برای استفاده از نور درمانی یا فتوتراپی، یک لامپ مخصوص خریداری می کنید. این لامپ های مخصوص دارای لوله های نور فلورسنت سفید است که با یک صفحه پلاستیکی پوشانده شده است تا اشعه ماوراء بنفش را مسدود کند. نور حدود 20 برابر روشن تر از نور معمولی است. شدت نور ساطع شده باید 10000 لوکس باشد.

برای استفاده از فتوتراپی، مستقیماً به نور نگاه نکنید. قرار گرفتن در معرض نور باید غیر مستقیم باشد. هنگام مطالعه، غذا خوردن، کار یا انجام فعالیت‌های دیگر، لامپ را حدود دو تا سه متر دورتر قرار دهید.

زمان استفاده از نور درمانی

زمانی از روز که از نور درمانی استفاده می کنید، ممکن است بر میزان موثر بودن آن تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد، نور درمانی صبحگاهی بهترین نتیجه را دارد. استفاده از نور درمانی در اواخر روز ممکن است باعث بی خوابی شود. بسیاری از متخصصان نوردرمانی را به مدت 15 تا 30 دقیقه هر روز صبح توصیه می کنند.

چه مدت طول می کشد تا نور درمانی عمل کند؟

افرادی که از لامپ برای SAD استفاده می کنند اغلب در عرض دو تا چهار روز نتایج را مشاهده می کنند. ممکن است حدود دو هفته طول بکشد تا بهبودی حاصل شود.

چه مدت به استفاده از نور درمانی ادامه دهم؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب استفاده از نور درمانی را در کل زمستان توصیه می کنند. علائم SAD می تواند به سرعت پس از قطع نور درمانی بازگردد. ادامه استفاده از درمان می تواند به شما کمک کند در طول این فصل بهترین احساس را داشته باشید.

افرادی که باید از نور درمانی اجتناب کنند؟

نور درمانی به طور معمول ایمن و قابل تحمل است. اما ممکن است لازم باشد از نور درمانی اجتناب کنید اگر:

دیابت یا رتینوپاتی

اگر دیابت یا بیماری شبکیه دارید، خطر بالقوه آسیب رساندن به شبکیه، پشت چشم شما وجود دارد.

مصرف برخی داروها

برخی آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهابی می توانند شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کنند. نور درمانی می تواند باعث آسیب شود.

مبتلایان به اختلال دوقطبی

درمان با نور روشن و داروهای ضد افسردگی می تواند باعث هیپومانیا یا شیدایی و افزایش کنترل نشده سطح انرژی شود. اگر مبتلا به اختلال دوقطبی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا در برنامه درمانی شما نقش خواهد داشت.

عوارض نور درمانی ش
 • خستگی چشم
 • خستگی
 • سردرد
 • بی خوابی
 • تحریک پذیری

آیا می توانم به جای نور درمانی از تخت برنزه برای درمان افسردگی فصلی (SAD) استفاده کنم؟

برای درمان افسردگی فصلی از تخت های برنزه استفاده نکنید. تخت‌های برنزه کننده نور کافی تولید می‌کنند، اما می‌توانند آسیب‌های دیگری نیز ایجاد کنند. آنها مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش (UV) تولید می کنند که می تواند به پوست و چشم شما آسیب برساند.

داروهای ضد افسردگی کمک کننده به اختلال عاطفی فصلی (SAD)

داروهایی به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) می توانند SAD را درمان کنند. آنها با تنظیم سطح سروتونین در بدن، خلق و خوی شما را بهبود می بخشند.

نمونه هایی از برخی SSRI ها عبارتند از:

 • فلوکستین (Prozac®).
 • اسیتالوپرام (Lexapro®).
 • پاروکستین (Paxil، Pexeva®).
 • سرترالین (Zoloft®).
 • سیتالوپرام (Celexa®).

جلوگیری از بروز افسردگی فصلی

ممکن است نتوانید از بروز اولین علائم این اختلال جلوگیری کنید. اما هنگامی که پزشک شما افسردگی فصلی را در شما تشخیص داد، می توانید اقداماتی را برای مدیریت بهتر آن یا حتی جلوگیری از عود آن انجام دهید.

بیرون بروید

هر روز زمانی را بیرون از خانه بگذرانید، حتی اگر هوا ابری باشد. نور روز می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید

بدن شما ممکن است هوس غذاهای نشاسته ای و شیرین داشته باشد، اما انتخاب های مغذی در رژیم غذایی خود داشته باشید.

ورزش کنید

سعی کنید حداقل سه بار در هفته 30 دقیقه ورزش کنید. ورزش استرس و اضطراب را تسکین می دهد، که می تواند در علائم SAD شما نقش داشته باشد.

اگر اختلال عاطفی فصلی دارم چگونه می توانم از خودم مراقبت کنم؟

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. با برنامه ریزی از قبل، می توانید علائم خود را مدیریت کنید و بهترین احساس را داشته باشید.

این اقدامات را انجام ندهید
 • خود را منزوی نکنید
 • تنها ماندن می تواند علائم افسردگی فصلی را در شما بدتر کند. حتی اگر تمایلی به بیرون رفتن یا اجتماعی بودن ندارید، سعی کنید با دوستان و عزیزانتان ارتباط برقرار کنید.
 • از الکل یا مواد مخدر استفاده نکنید
 • ممکن است علائم را بدتر کنند و با داروهای ضد افسردگی تداخل منفی داشته باشند.

اختلال عاطفی فصلی (SAD) همان طور که از نام دیگرش، افسردگی فصلی ، مشخص است، نوعی افسردگی است که هر ساله در یک فصل خاص، معمولاً زمستان اتفاق می افتد. علائم می تواند شامل کمبود انرژی و احساس ناامیدی شدید باشد. خوشبختانه، درمانی برای افسردگی فصلی وجود دارد.

موسسه روانشناسی حس تحول واقع در پاسداران با دارا بودن متخصصین با تجربه در این زمینه می تواند شما را در درمان افسردگی فصلی یاری دهد.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *