پاسداران، بوستان هشتم
021-22797689
پاسداران بوستان هشتم
جستجو

هویت فردی و اجتماعی: شما از دید دیگران چه کسی هستید؟

هویت فردی و اجتماعی: شما از دید دیگران چه کسی هستید؟

دلیلی وجود دارد که مردم دیگران را بر اساس موقعیتی که دارند قضاوت می کنند. در این مقاله از سایت روانشناسی حس تحول به بررسی هویت فردی و اجتماعی می پردازیم به طور کلی شما از دید دیگران چه کسی هستید؟

تعریف هویت فردی و اجتماعی

هویت فردی به این معنا است که شما چگونه خود را «متفاوت» از اطرافیانتان می بینید.

هویت‌های اجتماعی نشان می‌دهند که شما چگونه شبیه دیگران هستید – این هویت ها به جای تفاوت ها، شباهت ها را نشان می‌دهند.

برخی از هویت‌ها نسبت به سایرین دارای « امتیاز» یا «نداشتن امتیاز» هستند.

بیایید در مورد هویت صحبت کنیم – تکه‌هایی از خودمان که به ما می‌گویند ما کی هستیم و چه چیزی را دوست داریم، و تکه‌هایی از خودمان که دیگران از آن‌ها برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه فکر می‌کنند ما هستیم و واقعاً چه کسی هستیم، استفاده می‌کنند.

انواع-هویت

انواع هویت

 اساساً ما دو نوع هویت داریم:

  1. هویت فردی
  2. هویت اجتماعی

هویت های فردی

بیایید ابتدا بر روی هویت های شخصی تمرکز کنیم. چند لحظه وقت بگذارید و در مورد اینکه چه کسی هستید و ویژگی های شخصی خود فکر کنید. هویت شخصی این است که چگونه خود را «متفاوت» از اطرافیانتان می بینید. سرگرمی ها، تحصیلات، علایق، ویژگی های شخصیتی و غیره. غذاهای مورد علاقه، نقش هایی که بر عهده دارید – ” مانند این که شما جوان ترین فرد خانواده ام هستید.” اینها چیزهایی هستند که شما را از دیگران متمایز می کنند.

ممکن است ما از ویژگی یکی از دوستانمان خوشمان نیاید، اما این عدم علاقه به این ویژگی امکان دارد، باعث نشود که از همراهی با او لذت نبریم و برای دوستی با وی ارزش قائل نشویم. به عنوان مثال، اگر یکی از دوستان شما موسیقی پیانو را دوست ندارد، و شما یک پیانیست هستید، ممکن است هرگز به نواختن شما اهمیتی ندهد و در عین حال فراتر از این ویژگی به شما به عنوان یک فرد کامل نگاه کند و شما را دوست بدارد و با شما وقت بگذراند.

هویت-فردی هویت فردی شامل خودشناسی و انواع اختلالات فردی مانند اختلال وابسته به تروما می باشد. دپارتمان هویت فردی موسسه حس تحول شمیرانات می تواند به شما در درمان انواع اختلالات شخصیتی فردی کمک های ارزشمندی داشته باشد بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

هویت های اجتماعی

هویت اجتماعی، هویتی است که شما با اعضای گروه مشابه به اشتراک می گذارید. آن ها به شما می گویند که شما چگونه شبیه دیگران هستید – آنها به جای تفاوت، شباهت را نشان می دهند. با این حال، هویت‌های اجتماعی ما مقوله‌هایی هستند که موجودیت‌هایی مانند «گروه‌های درون‌گروه» و «برون‌گروه»، گروه‌های «ما» در مقابل «آنها» را ایجاد می‌کنند.

هویت اجتماعی شامل مقولاتی مانند طبقه اجتماعی، نژاد، هویت جنسیتی، تمایلات سیاسی و البته مذهب و گرایش جنسی است. قرار گرفتن در یک دسته بندی خاص نه تنها به شما احساس «تعلق» می دهد، بلکه امکان دیده شدن به عنوان «یکی از آن دسته بندی ها» را نیز ایجاد می کند که می تواند منجر به احساس غرور و یا شرمندگی شود. عضویت در یک گروه خاص ممکن است از نظر هویت‌های اجتماعی  قدرت و امتیاز را به ارمغان بیاورند یا قدرت و امتیاز را از فرد بگیرند.

ویژگی هویت های اجتماعی

در حالی که هویت‌های شخصی همان گونه است که ما فردیت منحصر به فرد خود را می‌بینیم، هویت‌های اجتماعی ما به صورت درونی ساخته می‌شوند، اما از بیرون نیز به طور همزمان اعمال می‌شوند. هویت اجتماعی دارای سه ویژگی مهم است که نقش آنها را در نحوه درک دیگران توصیف می کند:

هویت‌های اجتماعی برای اعطای قدرت و مزایای آن یا آسیب رساندن به دیگران از طریق عدم دسترسی به قدرت طراحی شده‌اند.

این هویت‌های گروهی اغلب برای توجیه تفاوت‌ها در نتایج، توانایی‌ها یا تلاش‌های انجام شده برای دستیابی به اهداف خاص استفاده می‌شوند .

وقتی هویت‌های اجتماعی در یک گروه خاص طبقه‌بندی می‌شوند، به دلیل دشواری، هزینه یا خطری که در تغییر ادراک از خود و دیگران وجود دارد، تقریباً غیرممکن است ،که تغییر کند.

هویت اجتماعی شما چیست؟

هویت اجتماعی شما چیست؟ چند لحظه وقت بگذارید و در مورد اینکه چه کسی هستید و گروه هایی که احساس می کنید به آنها تعلق دارید فکر کنید. هویت اجتماعی این است که چگونه، خود را با کسانی که خود را با آن ها هم گروه می‌بینید «یکسان» می‌بینید: اگر شما در یک دسته بندی قومیتی باشید و قومی دیگر با نژاد شما مشکل داشته و قومیت شما را به رسمیت نشناسند، قطعا شما را هم به عنوان نماینده این قوم قبول نخواهند داشت. مگر این که به آن ها ثابت شود، شما آنگونه که فکر می کنند نیستید و عقایدتان با گروهی که به آن تعلق دارید متفاوت است.

هویت-فردی-و-اجتماعی

گروه 8 گانه هویت های اجتماعی

گروهی از هویت‌های اجتماعی وجود دارند که به عنوان گروه 8 گانه هویت های اجتماعی شناخته می شوند. اینها شامل:

  1. سن
  2. نژاد
  3. جنسیت
  4. توانایی
  5. مذهب
  6. طبقه اجتماعی
  7. وضعیت مهاجرت
  8. گرایش جنسی

هر یک از اینها نشان دهنده یک معیار ارزشی است، که قدرت به کسانی اعطا می شود که نماینده گروه هایی هستند که اکثریت اعضا را در یک فضا دارند.

نمایندگان یک گروه هویتی به حاشیه رانده شده مانند زنان، غیر مسلمانان، کودکان یا افراد مسن مظلوم واقع می شوند و به آن ها ظلم می شود.

با فکر کردن به هویت های اجتماعی خود، کدام یک از این هویت ها برای شما برجسته تر است؟ نژاد شما؟ گرایش جنسی شما؟ دین یا ایمان شما؟

حالا، به این فکر کنید که این هویت برای شما چه معنایی دارد –دیگران در مورد شما چه می‌گوید؟ اغلب مواردی هستند که به آن ها فکر نمی کنید اما نشان دهنده امتیازاتی هستند، که دارید.

همچنین هویت های اجتماعی هستند که اهمیت بسیار بالایی دارند اما اغلب نمایانگر هویت هایی هستند که دارای امتیاز کمتری هستند یا حس ظلم را با خود همراه دارند.

همه ما برابریم اما…

برخی از هویت‌ها نسبت به سایرین دارای « امتیاز» یا «عدم امتیاز» هستند. چه هویت هایی در محله، جامعه، گروه های اجتماعی، محل های کاری شما دارای امتیاز هستند؟

چه هویت هایی وجود دارد که ممکن است برای جلوگیری از به خطر افتادن از دست دادن برخی از امتیازات، با دیگران دیرتر به رسمیت بشناسیم؟

این هویت ها هستند که از آنها می ترسیم دیگران ممکن است بر اساس عضویت در یکی از گروه های 8 گانه هویت ها، درباره اینکه ما چه کسی هستیم، قضاوت کنند. رک بودن، سفیدپوست و شیعه بودن وقتی که همه دوستان شما رک، سفیدپوست و شیعه هستند احتمالاً هویت اجتماعی نیست که زیاد به آن فکر کنید.

اما اگر شما تنها فرد سنی حاضر در محیط  خود باشید، ممکن است رنگ پوست شما و یا مذهب شما بیشتر جلب توجه کند و شما راجب به این ویژگی ها بیشتر بدانید و یا این امکان زیاد است که شما را با داشتن این ویژگی ها بشناسند.

نتیجه گیری

ضروری است که به درون خود نگاه کنیم و ببینیم که ممکن است به طور ناخودآگاه بر علیه کدام هویت های اجتماعی تعصب داشته باشیم. چه کسانی هستند که کمتر از دیگران برای آنها اعتبار و احترام قائلیم؟ در مورد تعصبات ناخودآگاه که ممکن است داشته باشید و آسیبی که ممکن است بر اساس تجربیات و دیدگاه محدود خود به دیگران وارد کنید، فکر کنید.

سپس نسبت به مبارزه درونی با و افکار تان در جهت نداشتن تعصب ها برای هویت های اجتماعی و رشد خود و عدم جلوگیری از رشد دیگران اقدام کنید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *