پاسداران، بوستان هشتم
0935-8530203
پاسداران بوستان هشتم
جستجو

تحریک مغناطیسی مغز یا TMS

TMS تراپی چیست؟

تحریک مغناطیسی فرا جمجمه­ ای  یا (TMS) که مخفف شده کلمه Transcranial Magnetic Stimulation می باشد، نوعی درمان غیرتهاجمی است که با استفاده از پالس ­­های الکترومغناطیس، فعالیت سلول­ های عصبی مغز را تغییر می­دهد. هم چنین بر شبکه­ های عصبی مغز مرتبط با این منطقه نیز می تواند اثر داشته باشد. بدین ترتیب، علائم اختلالات اعصاب و روان و نورولوژیک را بهبود می­بخشد. این میدان مغناطیسی، مشابه میدانی است که در دستگاه تصویربرداری MRI وجود دارد.

یکی دیگر از خدمات موسسه روانشناسی حس تحول تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای در بیمارانی است که روانپزشک و درمانگر … TMS را برای درمان به آن ها پیشنهاد داده است.برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 • انتخاب پروتکل درمانی مناسب با فرد، که توسط تیمی از روانپزشکان، نورولوژیست ها، نوراتراپیست ها و روانشناسان انجام می شود.

 • پیش از درمان، ارزیابی اولیه و تست های معتبر بر روی فرد انجام می شود تا بهترین درمان برای فرد اتخاذ شود.

 • انجام TMS توسط نوروتراپیست متخصص انجام می شود.

 • بر اساس تحقیقات روز و منطبق با استانداردهای جهانی، روش انجام کار همیشه در حال بهبود است و مطابق با استاندارد های جهانی به روز می شود.

 • در حین جلسه، به فرد تمرینات شناختی، آموزش داده می شود، به این منظور که به طور مداوم و خارج از جلسات درمانی در مرکز مشاوره حس تحول شمیرانات، بتوان با این تمرین های شناختی در خود تغییراتی را مشاهده کند و بهبود یابد.

فواید TMS توسط تحقیقات بسیار گسترده بررسی شده است و مقالات مرتبط در مجلات معتبر به چاپ رسیده است. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، برای درمان افسردگی، اضطراب و وسواس به کمک گرفتن از TMS  تاکید بسیار می کند. تحقیات فراوان، نشان می­دهند که TMS برای سایر اختلالات اعصاب و روان و نورولوژیک نیز مفید است. شواهد نشان می­دهند  TMS در درمان اختلالات روانی که حتی در مقابل دارو درمانی مقاومت کرده اند، نیز بسیار اثربخش عمل کرده است.

ماندگاری درمان با TMS بسیار بالا می باشد: 71% کسانی که بهبودی می­یابند، برای حداقل 12 ماه خوب هستند.

78% افرادی که درمان با  TMS بر روی آن ها جواب داده است، در صورت عود بیماری، احتمال قوی برای بهبود مجدد آن ها می توان از TMS  کمک گرفت.

در جلسات TMS چه می­ گذرد ؟

 

در جلسه  TMS، فرد روی صندلی مخصوص نشسته و کویل روی سر قرار می­گیرد. فرد تحت درمان توسط TMS صدای کلیک ناشی از پالس ­های الکترو­مغناطیس را می­شنود و احساس ضربه بسیار کوچکی روی سر خود حس می ­کند.

 • TMS عارضه­ ای ندارد و بعد از جلسه می­توانید رانندگی کنید و فعالیت­ های طبیعی و زندگی عادی خود را ادامه دهید.
 • مدت جلسه TMS از 3 تا 45 دقیقه است.
 • جلسات به صورت هفتگی، 3 یا 5 جلسه در هفته به مدت 4 تا 7 هفته با توجه به شرایط بیمار قابل تغییر خواهند بود.
 • برای ماندگاری نتیجه حداقل 15 تا 20 جلسه توصیه می شود که جلسات TMS را بگذرانید.
 • در صورت بازگشت علائم جلسات فالوآپ به دفعات کمتر از جلسات اولیه تکرار خواهد شد.
 • ارزیابی منظم جهت پیشگیری از عود و بررسی روند درمان، باید انجام شود.

عوارض جانبی TMS

 

درمان با TMS گزینه ­ای بسیار ایمن است که در طی 30 سال بررسی، هیچ گونه عوارض بلندمدتی در افراد درمان شده  با تحریک مغناطیسی مغز  یا TMS مشاهده نشده است.

سایر عوارض داروها و شوک درمانی نظیر تغییر وزن، تهوع، خواب آلودگی، ضعف حافظه، کاهش میل جنسی و … در این نوع درمان وجود ندارد.

عوارض احتمالی 3 تا 4 ساعت بعد از جلسه  TMS از هر 100 نفر در 10 نفر سر درد خفیف مشاهده می شود.

عوارض TMS
پرداخت هزینه TMS توسط بیمه

 

بسیاری از شرکت ­های بیمه، هزینه ­TMS را در پایان جلسات پرداخت می­کنند. اما این که بیمه هزینه  TMSرا  پرداخت می کند، تماما به قرارداد بیمه و نوع بیمه شما بستگی دارد.